Aktualności

Światowe sukcesy brzeskich karateków

Cztery brązowe medale wywalczyli reprezentanci Qi Karate Klub podczas rozegranych w Lublinie zawodów Pucharu Świata Dzieci World Karate-do Union. Dwa z tych krążków zdobyli przedstawiciele brzeskiej sekcji klubu – Filip Wojtas oraz Filip Malik.

Obaj medaliści w listopadzie br. zostali uhonorowani przez burmistrza Brzeska statuetkami „Zasłużony dla Brzeskiego Sportu”. Nagrody odebrali na uroczystej II Gali Brzeskiego Sportu, podczas której podobne wyróżnienia otrzymał także ich trener Karol Irzyk. W Lublinie wszyscy trzej udowodnili swoją postawą, że na te honory w pełni zasłużyli. Podczas tych samych zawodów o medalowe podia otarło się dwóch innych karateków z Brzeska. Adam Buchowicz oraz Hubert Śliwiński w swoich kategoriach zajęli czwarte miejsca.

Qi Karate Klub ma swoje oddziały w kilku miejscowościach Małopolski, jednak od blisko dwóch lat, jego głównym ośrodkiem jest Brzesko. Swoją brzeską siedzibę ma w podziemiach sklepu SPAR położonego przy ulicy Kościuszki 58. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku. W poniedziałki i środy trenują grupy zaawansowane (kolorowe pasy). Wtorki i czwartki zarezerwowane są dla początkujących. O godzinie 17.30 spotykają się dzieci w wieku od 4 do 6 lat, a o godzinie 8.30 siedmiolatkowie i starsi. Nabór do tych grup trwa nieprzerwanie przez cały rok.

Zajęcia, w których uczestniczy łącznie 150 osób, prowadzi Konrad Irzyk, współzałożyciel, prezes i główny sensei, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski. On sam karate trenuje od 2006 roku, a w 2014 roku zdał egzamin na czarny pas. W tym samym czasie został po raz pierwszy powołany do kadry narodowej PZKT, w której występuje do dziś. Od 2016 roku jest Dyplomowanym Instruktorem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. W Brzesku, w ciągu dwóch niepełnych lat wychował już czterech medalistów Mistrzostw Europy – Wiktora Mrówkę, Sławomira Nowaka i Dominika Wielgosza (brąz w konkurencji kata drużynowe) oraz Huberta Śliwińskiego (srebro w konkurencji kata indywidualne).

Konrad Irzyk był jednym z głównych inicjatorów zorganizowanych w Brzesku w kwietniu br., przy współpracy z Urzędem Miejskim, III Mistrzostw Województwa Małopolskiego w karate tradycyjnym. Karatecy z brzeskiej sekcji klubu wywalczyli wówczas 27 medali, w tym pięć złotych. Te najcenniejsze zdobyli Tomasz Makówka, Filip Malik, Hubert Śliwiński, Filip Wojtas (2x).